تبلیغات
کنترل کیفیت ، بازرسی جوش ، HSE - درس دوم : جوشکاری با الکترود دستی روپوش دار SMAW
 
کنترل کیفیت ، بازرسی جوش ، HSE


جوشکاری الکترود ( SMAW )
 
 این عبارت مخفف Stick Metal Arc Welding می باشد. این روش جوشکاری که معمول ترین و شایع ترین نوع جوشکاری در ایران می باشد، توسط الکترود کوتاه و روپوش دار انجام می شود که به آن الکترود قلمی یا  شاخه ای گفته می شود. طول این گونه الکترود ها عموما 15 الی 45 سانتیمتر بوده اما جهت مصارف خاص طولهای بلند تر نیز تولید می گردد. قطر الکترود نیز تابع نیاز مصرف است، که از 1/5 میلیمتر تا 6 میلیمتر مصرف عمومی دارد و گاهاً برای مصارف خاص قطرهای دیگری نیز تولید می شود. این الکترودها از دو قسمت متمایز تشکیل می شوند.
 
الف) قسمت اول مغزی الکترود که از نوعی فلز به شکل مفتول است و از ترکیب کربن و فلزات پایه مانند فولاد نرم ، استیل ، فولاد آلیاژی مخصوص ، چدن وفلزات غیر آهنی مانند مس ، آلومینیوم و نقره می باشد که در تقسیم بندی الکترود از نظر فلز پایه نقش مهمی را دارد.
 
ب) قسمت دوم روپوش الکترود که از مواد معدنی و شیمیایی تشکیل شده است که این مواد عبارتند از : آهک یا اکسیدکلسیم، فلوئورکلسیم، اکسیدسدیم، تیتان یا تیتانیم، سلولز روتیلی (اجسام الیافی مانندآزبست) خاک رس،سیلیسیم ، پور تالک و مایع سیلیکات سدیم یا پتاسیم و غیره می باشد. مقدار وزن پوشش نسبت به الکترود بین 25% تا 50% وزن الکترود ونقطه ذوب مجموعه مواد تشکیل دهنده بایستی کمتر از فلز یا آلیاژ سازنده الکترود جوشکاری باشد.
دانستن دقیق پوشش الکترودها اغلب جزء اسرار کارخانجات سازنده می باشد و بر حسب مقدار درصد مواد و نوع ترکیبات شیمیائی کاملاً متفاوت هستند بطوریکه بعضی از الکترودها برای کار خاصی ساخته شده اند. چنانچه اگر برای جوش دادن کارهای دیگر مصرف شوند مقاومت دلخواه جوشکاری به دست نخواهد آمد.
 
الکترودها از نظر پوشش به سه گروه اصلی زیر تقسیم میشوند:

الف) الکترودهای اسیدی
ب ) الکترودهای بازی
ج ) الکترودهای روتیلی

 
الکترودها با روپوش اسیدی
 
روکش این الکترودها تشکیل یافته است از موادی مانند اکسید آهن، فلوئور، کلسیم، اکسید سیلیسیم، آهک، فرومنگنز و مقداری آب و پاره ای از موادی که نام و درصدشان در اختیار کارخانجات سازنده است.
 
طرز شناسائی الکترودهای اسیدی
 
 شناختن آن فقط بوسیله جوشکار ورزیده در حین جوشکاری و ریختن قطرات آن عملی است و اگر این الکترود را خم کنید، در نقطه انحناء پوشش ترک‌های ریزی برمی‌دارند بدون آنکه از جدار فلزی الکترود کنده شوند و در موقع ذوب شدن دارای قطرات بسیار ریزی خواهند بود و به همین علت برای استفاده در درزها وشکاف‌های سطحی و افقی بکار می‌روند.

برای جوشکاری قائم و بالاسر نمی‌توان استفاده کرد و مقدار
آمپراژ لازم نسبت به الکترودهای دیگر بیشتر است و سرعت دست هم باید زیادتر باشد. بطور خلاصه خصوصیات آن به شرح زیر است :
1- حرکت مواد مذاب سریع می‌باشد و بایستی سرعت دست اضافه شود.
2- موارد استعمال در حالت سطحی و درزهای بسته می‌باشد.
3- فاصله الکترود نسبت به کار حدود 3 تا 5 میلیمتر است.
4-  ولتاژ ناحیه قوس الکتریک 28 ولت است.
5- مقدار انرژی حرارتی برای ذوب این الکترود زیاد است.
  
الکترودهای بازی
 
این نوع الکترودها، ابتکار جدیدی هستند که مشکلات زیادی را در صنعت برطرف نموده‌اند و در ساختن کشتی و لوله‌ها مورد استعمال زیاد دارند، زیرا در آنها امکان پر کردن شکاف یا درز جوش از دو طرف وجود ندارد، مانند جوشکاری لوله که فقط از طرف بیرون جوشکاری می‌گردد و چون نفوذ جوش یکطرفه است، پس از مدتی از نقطه جوشکاری شده می‌شکند. با اختراع الکترودهای Low Hydrogen یا نوع بازی خطر شکنندگی کم شده، پیشرفت قابل توجهی در صنعت بوجود آمده است. این الکترودها از طرف زیر نفوذ زیادی دارند.
 
طرز شناسائی الکترودهای بازی
 
اگر یک الکترود بازی را خم کنید، در نقاط انحنا، تمام پوشش آن شکسته و می‌ریزد و قطرات مذاب آن نسبت به الکترود اسیدی خیلی درشت می‌باشند، می‌توان برای جوشکاری شکافهای با فاصله زیاد (حداکثر تا 8 میلیمتر) بکار برد، مقدار آمپراژ مورد نیاز برای ذوب کمتر است و حرکت دست به کندی انجام می‌گیرد، در ناحیه پشت نیز شکاف ایجاد کرده، جوش می‌نمایند و این کار احتیاج به مهارت جوشکار دارد که به کار نچسبد.
 
ترکیبات شیمیائی الکترودهای بازی از مواد زیر تشکیل شده است:
 
کربنات کلسیم – فلوئور کلسیم 20% - پودر آهن 30% - فروسیلیکون 35% - فرومنگنز 5% - مقدار ترکیبات شیمیائی نامعلوم 5% و آب 5% .
 
خصوصیات کلی الکترودهای روتیلی
                               
1- حرکت مواد مذاب آهسته صورت می‌گیرد .
2- از این الکترودها در تمام حالاتجوشکاریمی‌توان استفاده کرد.
3- ولتاژ کار با آنها در ناحیه جوشکاری حدود 28 ولت است.
4- مقدارانرژی گرمایی لازم برای ذوب آنها در مقایسه با سایر الکترودها کمتر است و امکان چسبیدن الکترود به کار بیشتر است.
5- فاصله سر الکترود تا سطح کار بایستی به حداقل رسانیده شود.
6- جهت نگهداری صحیح این نوع الکترودها بایستی محل انبار کردنشان عاری از رطوبت بوده و در دمای بین 60 تا 80 درجه سانتی‌گراد حفظ گردند.
 
الکترودهای روتیلی یا بی‌اکسید تیتانیم
 
 ترکیبات روپوش این الکترودها از مواد زیر مانند: اکسید تیتانیم50%- کربنات کلسیم10% - سلولز7% - آب5/1 % - چسب میکا14% - فرومنگنز3% و ترکیبات نامعلوم5/4 %تشکیل می شوند .
 موارد استعمال این الکترودها در کارهای عمومی و در ساختمانهای فلزی می‌باشد و ضخامت پوشش آنها نسبت به نوع اسیدی و بازی کمتر است و ظاهراً گرده جوششان بسیار خوب و موجهای آن یکنواخت می‌باشد و قطرات مذابشان نیز از الکترودهای اسیدی و بازی کوچکتر است و چنانچه ولتاژ صحیح انتخاب شود، تفاله روی سطح جوش به خودی خود می‌ریزد. بدین جهت در درزهای V شکل مخصوصاً در پاس اول از آنها استفاده می‌گردد.
 
طرز شناسایی الکترودهای روتیلی
 
 در حالت خم کردن این الکترودها پوشش آنها ترک برداشته ، مقدار خیلی کمی از پوسته آنها می‌ریزد .
 
قابلیتها ومحدودیتهای جوشکاری الکترود دستی
 
1- روش جوشکاری در این نوع سیستم اکثرا دستی ( Manual ) است و گاهی نیز سیستم را تا حدی ماشینی می کنند و به دلیل اینکه الکترود مداوم می بایستی تعویض گردد ماشینی کردن این سیستم بطور کامل عملی نخواهد بود .
2- تجهیزات این روش جوشکاری معمولا ساده و قابل حمل است.
3- این فرآیند برای جوشکاری اغلب فلزات وآلیاژها مناسب است.
4- از این روش تقریبا می توان در تمامی شرایط محیطی استفاده کرد.
5- دراین نوع جوشکاری بدلیل وجود روپوش الکترود امکان نفوذ گل جوش در داخل جوش وایجاد سوسه وجوددارد.
6-در جوشکاری الکترود بدلیل وجود درجه حرارت بالا امکان تغییر ساختار مولکولی در قسمت جوشکاری وجود دارد.
 
درجوشکاری با قوس الکتریکی از دو جریان متناوب (( AC )) و جریان مستقیم (( DC)) برای جوشکاری استفاده می شود.
درجریان متناوب جهت الکترونها به صورت مدام عوض می شود یعنی جای قطب مثبت و منفی جابجا می شود. بنابراین امکان انتخاب قطب برای جوشکاری وجود ندارد. درجریان متناوب تعداد تغییر جریان بستگی به فرکانس برق مصرفی دارد. درایران فرکانس برق شهری HZ50 می باشد درنتیجه تغییر قطبها 50 بار در ثانیه می باشد. بدلیل تغییر جریان درهر ثانیه  چندین بار قوس جوشکاری به صفر می رسد که باعث قطع جوش می شود که جوشکاری را سخت تر می کند .
 
مزایای جریان متناوب
 
1- دستگاه های جریان AC ارزانتر و هزینه نگهداری آنها کمتر است.
2- امکان ایجاد وزش قوس وجود ندارد.

معایب جریان متناوب
 
1- برقراری قوس مشکل تر است.
2- همه نوع الکترودی با آن قابل جوشکاری نمی باشد.
3- امکان تغییر قطب وجود ندارد.
4- خطر برق گرفتگی در جریان AC بیشتر است.
 
جریان مستقیم DC:
 
جریان مستقیم بطور گسترده ای در فرایند جوش مورد استفاده قرارمی گیرد که در دستگاه های جوش توسط مدارهای الکترونیکی جریان AC  به جریان DC  تبدیل می شود.
 
مزایای جریان DC
 
1 - امکان جوشکاری با آمپر کم وجود دارد.
2- همه نوع الکترودی با آن قابل جوشکاری است.
3- امکان انتخاب قطب وجود دارد.
4- بر قراری قوس راحت تر است.
 
معایب جریان DC
 
1- امکان ایجاد وزش قوس وجود دارد.
2- دستگاه های جریان مستقیم گرانتر و هزینه نگهداری و تعمیرات بیشتر است.
از دو نوع قطب در جریان مستقیم می توان استفاده نمود:
 
الف) قطب مستقیم ( DCSP STRAIGHT )
اگر انبر جوش به قطب منفی وانبر اتصال به قطب مثبت دستگاه وصل شود به این حالت قطب مستقیم یا DCSP گفته می شود که حرکت الکترون ها از سمت الکترود به سمت قطعه کارمی باشدکه در این روش سرعت ذوب الکترود بیشتر ونفوذ کمتر می باشد.
 
ب) قطب معکوس ( DCRP REVERSE )
اگر انبر جوش به قطب مثبت وانبر اتصال به قطب منفی دستگاه وصل شود به این حالت قطب معکوس یا DCRP گفته می شود. در این روش حرکت الکترون ها از سمت سطح قطعه کار به نوک الکترود می باشد که دراین روش سرعت ذوب الکترود کند تر و نفوذ بیشتر می باشد.
انتخاب یکی از دو روش بالا بسته به نوع الکترود و ترکیبات روپوش الکترود و روش جوشکاری دارد.
                                                                                      
برروی الکترودهای جوش علایم و اعدادی درج شده است که نشان دهنده نوع الکترود از لحاظ نوع پوشش و روش مصرف را برای مصرف کننده مشخص می کند که شامل یک حرف انگلیسی و چهار عدد می باشد به عنوان مثال :EXYVZ

E = جریان برق.
XY = دوعدد اول کشش گرده جوش بر حسب پوند بر اینچ مربع.
 V = حالات مختلف جوشکاری.
 Z= نوع جریان می باشد .


علامت اول

در علائم الکترود بالا E مشخص می نماید که این الکترود برای جوشکاری برق بوده یا استفاده می شود. ( بعضی از الکترودهای پوشش دارهستند که در جوشکاری با اکسی استیلن از آنها استفاده می شوند مانند  .(FC18)

علامت دوم
 
عدد  XY یعنی مشخصه فشار کشش گرده جوش بر حسب پوند بر اینچ مربع بودهبایستی آن را در 1000 ضرب نمود یعنی فشار کشش گرده جوش این نوع الکترود XY000 پوندبر اینچ مربع است.
Kg/mm2

علامت سوم

حالات جوش را مشخص می کند که همیشه این علامت 1 یا 2 یا 3 می باشد. الکترودهائیکه علامت سوم آنها 1 باشد در تمام حالات جوشکاری می توان از آنها استفاده کرد والکترودهائی که علامت سوم آنها عدد 2 می باشد در حالت سطحی و افقی مورد استفاده قرار می گیرند. الکترودهایی که علامت سوم آنها 3باشد تنها در حالت افقی مورداستفاده قرار می گیرند.

علامت چهارم

خصوصیات ظاهریگرده جوش و نوع جریان را مشخص می نماید که این علائم از 0 شروع و به 6 ختم میگردند.
چنانچه علامت چهارم یا آخر صفر باشد موارد استعمال این الکترودها تنها با جریان مستقیم یا DC و با قطب معکوس می باشد. نفوذ این جوشکاری زیاد و شکل مهره های جوش آنتخت و درجه سختی گرده جوش تقریباً زیاد می باشد.
چنانچه علامت چهارم 1 باشد موارد استعمال این الکترود با DC و AC می باشد. شکل ظاهری جوش این الکترود صاف و در شکافها و درزها کمی مقعر و درجه سختی جوش کمی زیادتر از گرده اول است. AC جریان متناوب و DC جریان مستقیم می باشد.
 
اگر علامت چهارم 2 باشد موارد استعمال الکترود با AC و DC می باشد. نفوذ جوش متوسط، درجه سختی جوش کمی کمتر از دو گروه قبل می باشد و نمای ظاهری آن محدب است.
 
اگر علامت چهارم 3 باشد این الکترود را می توان با جریان AC متناوب یا جریان مستقیم به کار برد. درجه سختی گرده جوش این الکترود کمتر از دو گرده اول و دوم وکمی بیشتر از گرده سوم می باشد و نیز دارای قوس الکتریکی خیلی آرام و نفوذ کم و شکل مهره های آن در درزها محدب شکل می باشد.
 
اگر علامت چهارم 4 باشد این الکترود را می توان با جریان DC و AC به کار برد .موارد استعمال این الکترود برای شکافهای عمیق یا در جائی که چندین گرده جوش بر روی هم لازم است، می باشد.
 
چنانچه علامت آخر 5 باشد مشخصه این علامت این است که فقط جریان DC مورد استفاده قرار می گیرد و موارد استعمال آن در شکافهای باز و عمیق است. درجه سختی گرده جوش این الکترود کم و دارای قوس الکتریکی آرامی است و پوشش شیمیایی آن از گروه پوشش الکترودهای بازی است.
 
چنانچه علامت آخر 6 باشد. خواص و مشخصه آن مطابق گروه 5 است با این تفاوت که با جریان Ac مورد استفاده قرار می گیرد.
منبع: http://www.solarco.ir
توجه : در صورت لزوم توضیحات بیشتر در قالب جزوات ارائه خواهد شد.
نوع مطلب : جوشکاری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 03:09 ق.ظ
Appreciating the persistence you put into your website and detailed information you present.

It's great to come across a blog every once in a
while that isn't the same outdated rehashed information. Excellent read!
I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
پنجشنبه 10 اسفند 1396 06:03 ب.ظ
من به شدت تحت تاثیر مهارت های نوشتن شما قرار گرفته ام
همچنین با طرح بندی در وبلاگ شما. آیا این موضوع پرداخت شده است؟
آیا خودتان آن را سفارشی کردید؟ در هر صورت نگه دارید
نوشتن با کیفیت عالی، نادرست است که یک وبلاگ بزرگ مانند این را ببینید
روزها.
شنبه 5 اسفند 1396 09:13 ب.ظ
سلام! من در حال کار در حال مرور وبلاگ خود از آیفون 4 جدیدم هستم!

فقط می خواستم بگم دوست دارم وبلاگت را بخوانم و منتظر تمام پست های شما باشم!
نگه داشتن کار فوق العاده!
شنبه 5 اسفند 1396 01:22 ق.ظ
چطوری این اولین نظر من است، بنابراین من فقط می خواستم فریاد بزنم
و می گویم که من واقعا از خواندن پست های وبلاگ لذت می برم. آیا شما می توانید سایر وبلاگ ها / وب سایت ها / انجمن ها که همان پوشش را پوشش می دهند پیشنهاد دهید
فاعل، موضوع؟ خیلی ممنون
چهارشنبه 27 دی 1396 10:26 ب.ظ
هی اونجا! من در حال خواندن سایت شما در حال حاضر هستم و در نهایت شجاعت به جلو رفتم و به شما دادم
یک فریاد از هافمن تگزاس! فقط می خواستم به ذکر ادامه بدهم
بالا کار عالی!
دوشنبه 13 آذر 1396 05:46 ب.ظ
خیلی باحال! برخی از نکات بسیار معتبر! من از شما قدردانی میکنم
این مقاله و همچنین بقیه سایت بسیار خوب است.
سه شنبه 30 آبان 1396 07:01 ب.ظ
سلام به هر کس، در واقع برای من بسیار دلچسب است که این را ببینم
وب سایت، شامل اطلاعات ارزشمند است.
چهارشنبه 17 آبان 1396 11:53 ب.ظ
سلام! این نوع از موضوع است اما من نیاز به برخی از راهنمایی از وبلاگ ایجاد شده است.
آیا سخت است که وبلاگ خود را راه اندازی کنید؟ من خیلی techincal نیست
اما من می توانم چیزهای خیلی سریع را شکل دهم. من فکر میکنم در مورد ساختن خودم فکر میکنم اما مطمئن نیستم کجا شروع کنم. آیا شما نقاطی دارید یا
پیشنهادات؟ متشکرم
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:07 ب.ظ
I think everything said was actually very logical.

However, what about this? suppose you wrote a catchier title?
I am not saying your information isn't solid., but suppose you
added something that makes people desire more?
I mean کنترل کیفیت ، بازرسی جوش ، HSE - درس دوم : جوشکاری با الکترود دستی روپوش دار SMAW is kinda vanilla.
You might peek at Yahoo's front page and note how they write article headlines to grab viewers to open the links.
You might add a video or a pic or two to grab people interested about what you've
written. In my opinion, it could make your website a little livelier.
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:01 ق.ظ
I am really pleased to glance at this webpage posts which carries tons of useful
facts, thanks for providing these information.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:35 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading
it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back at some
point. I want to encourage you to ultimately continue your great
work, have a nice weekend!
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:02 ب.ظ
Excellent blog! Do you have any tips for aspiring
writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like
Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that
I'm totally confused .. Any ideas? Cheers!
جمعه 16 تیر 1396 07:15 ب.ظ
I believe that is one of the so much important information for me.
And i am satisfied studying your article. However wanna observation on few basic things, The web site taste is ideal, the articles is really excellent : D.
Good activity, cheers
دوشنبه 5 تیر 1396 03:57 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا
نه حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما
قادر به من مؤمن اما تنها برای while.
من با این حال مشکل خود را
با جهش در مفروضات و شما ممکن است را خوب به پر همه کسانی شکاف.

در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام
من می بدون شک بود در گم.
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:20 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر
شدن دلنشین اصل آیا نه نشستن بسیار خوب با من پس از
برخی از زمان. جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن اما فقط برای while.
من این کردم مشکل خود را با فراز در
منطق و شما خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا تا پایان مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:12 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website,
how can i subscribe for a blog site? The account
helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
offered bright clear idea
دوشنبه 12 مرداد 1394 12:39 ب.ظ
با سلام خدمت دوست عزیزم، امید،چشم امید جان ایشااا در آینده نزدیک در مورد این جوش و استاندارد مربوطه و خاص این روش جوشکاری و همچنین طریقه تست گل میخ های سقف مطالب آموزنده خواهم گذاشت.
مجتبی حاجی پور با سلام خدمت دوست عزیزم، امید،چشم امید جان ایشااا در آینده نزدیک در مورد این جوش و استاندارد مربوطه و خاص این روش جوشکاری و همچنین طریقه تست گل میخ های سقف مطالب آموزنده خواهم گذاشت.
دوشنبه 12 مرداد 1394 12:29 ب.ظ
لطفا در مورد جوش stad weld که با دستگاه گام برای جوش های گل میخ ورق روی سقف استفاده می شود، مطلب بگذارید.
یکشنبه 11 مرداد 1394 01:26 ب.ظ
ممنونم از مطالب مفیدتون
منتظر مطالب بیشتر هستیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :