تبلیغات
کنترل کیفیت ، بازرسی جوش ، HSE - راهکارهای ارتقای اصول HSE در کارگاه های ساختمانی - قسمت اول
 
کنترل کیفیت ، بازرسی جوش ، HSEصدمات ناشی از رعایت نکردن اصول بهداشت ، ایمنی و محیط زیست( Health,Safety & Environment) درکارگاه های ساختمانی که از آن به طور اختصار با HSE یاد می شود، هرساله در سطح کشورتعداد زیادی قربانی می گیرد.در سالیان اخیر و هم زمان با آغاز پروژه های ملی همچون مسکن مهر و رونق ساختمان سازی و همچنین به علت رعایت نشدن استانداردهای ایمنی این آمار افزایش چشمگیری یافته است. در این پژوهش تلاش شده تا HSE‌ برای فعالین در صنعت ساختمان باز تعریف شده و پس از تبیین لزوم آن برای جامعه هدف ، شیوه های برخوردی برای نیل به این منظور مورد کنکاش قرار گیرد. این تحقیق همچنین سعی می کند تا ضمن کاوش در دلایل بوجود آمدن این صدمات از یک سو وخلاءهای قانونی ناشی از عدم اشراف قانون گذار به این مبحث به شکل تخصصی از دیگر سو ، به بررسی راهکار های موجود در حوزه ی فعالیت کارگران،پیانکاران و کارفرمایان با در نظر گرفتن بیشترین تاثیرات و کمترین تبعات برای صنعت ساختمان و ارائه راهکار های مناسب و عملیاتی دراین باره بپردازد.تا فعالان بتوانند صدمات جانی و خسارات مالی ناشی از رعایت نشدن HSE در پروژه های عمرانی را به حداقل برسانند.در این راه سعی شده تا ضمن گفتگو با کارشناسان صنعت ساختمان،متخصصین پزشکی قانونی وکارشناسان حوزه ی کار وتامین اجتماعی ،از تحقیقات انجام شده پیشین نیز کمک گرفته شود وهمچنین از آمار سازمان های مرتبط نیز برای ارائه راهکار مناسب استفاده گردد.

 

ساختمان سازی که از آن با نام صنعت ساختمان یاد می شود در کشور ایران سالانه نزدیک به ۴۷ درصد تلفات جانی ناشی از کار را به خود اختصاص داده است.که این خود نشان از اهمال و کم کاری کار فرمایان،پیمانکاران و کارگران دارد.البته نباید ضعف ها و حفره های قانونی موجود را نادیده گرفت.پیش از این تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است که ماحصل آن آمار موجود از تلفات و خسارات ناشی از کار در کارگاه های ساختمانی است و هدف نهایی آن ها نشان دادن تصویری از کاستی ها در حوزه ایمنی و بیان شرایط موجود در کارگاه های عمرانی از نقطه نظر بهداشت،ایمنی ومحیط زیست که به اختصارHSE گفته می شود،بوده است.در این پژوهش سعی شده است تا ضمن استفاده از تحقیقات پیشین،به مدد آمار موجود و گفتگو با کارشناسان صنعت ساختمان،متخصصین پزشکی قانونی ،کارشناسان حوزه کار وتامین اجتماعی واستماع نقطه نظرات کارفرمایان،پیمانکاران وکارگران به بررسی موانع موجود در جهت ارتقای بهداشت،ایمنی ومحیط زیست (HSE) پرداخته و برای ارتقای HSE در پروژه های عمرانی راهکار های عملیاتی ارائه نماییم.

 

۲-    تعریفHSE ‌ از دیدگاه عمرانی

هر ساله در ایران بسیاری از کارگران ساختمانی در کارگاه های عمرانی قربانی حوادث ناشی از کار می شوند و بسیاری از مردم عادی به علت سقوط مصالح ساختمانی جان خود را از دست می دهند.کاهش آمار قربانیان در پروژه های ساختمانی با نظارت بر کارگاه های عمرانی واجرای مقررات مربوط به HSE ‌(بهداشت،ایمنی و محیط زیست) محقق می گردد.حال برای آشنایی بیشتر هرکدام از این پارامترها را در کارگاه ساختمانی باز تعریف می کنیم. ]۱[

 

۱-۲- بهداشت(Health)

بهداشت در لغت به معنای علم و هنر پیشگیریی از بیماری ها و تامین،حفظ و ارتقای سلامتی است.سلامتی نیز به معنای برخوداری از آسایش کامل جسمی ،روانی و اجتماعی است. بهداشت شامل دو بخش بهداشت فردی و بهداشت محیط کار می باشد .بهداشت فردی همان گونه که از نامش مشخص است به سلامت و بهداشت شخصی کارگر مربوط است که تنها فرد بایستی به نظافت شخصی خوداهمیت دهد.امادرموردبهداشت کارگاه عمرانی باید پارامترهایی نظیر بهداشت در سرویس های بهداشتی ،آشپزخانه،غذا خوری،انبار مواد غذایی،حمام،آلاینده های فیزیکی،شیمیایی،بیولوژیک وارگونومیک محیط کاررعایت گردد دراین میان برخی عوامل به عنوان عوامل زیان آورمحیط کارشناخته می شوندکه شامل عوامل فیزیکی-مکانیکی،شیمیایی، ارگونومیک ، بیولوژیک و روانی می باشد که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی محیط کارگاه به عوامل زیان آور و خطر ساز تبدیل می شوند.

عوامل فیزیکی- مکانیکی در محیط کار عبارت است از صداهای آزار دهنده،تشعشعات،گرما،سرماورطوبت موجود در کارگاه ساختمانی می باشد.عوامل شیمیایی نیز ناشی از مواد شیمیایی سمی و خورنده نظیر اسید است.ارگونومیک محیط کار نیز باید به نحوی باشد که کارگر به صورت تمام وقت در یک حالت خاص قرار نداشته باشد که خود باعث به وجودآمدن بیماری هایی خطرناک در گذر زمان خواهند شد.عوامل بیولوژیکی در کارگاه های عمرانی ناشی از وجود ویروس،باکتری،قارچ وانگل است که باعث بروز بیماری در کارگران می گردد بنابراین بایستی محیط کار همواره مرتب و به دور از آلودگی باشد.مهمترین عامل در کارگاه های ساختمانی عامل روحی و روانی است.از آن جایی که بیش از ۹۰٪ قشر کارگر فاقد بیمه ی تامین اجتماعی هستند و تحت فشارهای زیادی هم در خانواده و هم در محیط کار فرار دارند به همین سبب آمار خودکشی بر اثر فشار های مذکور در این گونه موارد قابل تامل است. ]۲], [۳[

 

۲-۲- ایمنی(Safety)

برای درک بهتر ایمنی ،بایستی ابتدا معنای خطر را متوجه شویم.

خطر ، موقعیت یا شرایط بالقوه ی آسیب های جانی ،مالی ،زیست محیطی و یا ترکیبی از آن ها است.در کارگاه های عمرانی باید تمامی موارد ایمنی رعایت گردد تا میزان خسارات مالی و جانی به حداقل برسد.بیشترین تلفات ناشی از رعایت نکردن نکات ایمنی در کارگاه های عمرانی به موارد زیر تعلق دارد:

الف) محل قرارگیری کارگاه ساختمانی:کارگاه های ساختمانی باید بر روی زمینی مناسب،جایابی شوند.تا پدیده های نظیر روان گرایی،مقاومت خاک زیرمحل را بین نبرد.

ب) سقوط از ارتفاع:در کارگاه های ساختمانی باید از داربست هایی استفاده شود که دارای محافظ هستند. این داربست ها یابد به گونه ای باشند تا احتمال سقوط آزاد را به حداقل برسانند.

پ) سقوط مصالح: بسیاری از مصالح همچون آجر، سنگ نما و… به علت عدم مهارت کارگران به خوبی مهار نمی شوند و سقوط می کنند.که این امر باعث مرگ و میر و جراحت عابرین پیاده می شود. پس باید با نصب توری های محافظ حتی المقدور از سقوط مصالح پیشگیری کنیم.هنگام نصب توری فلزی باید آن را به خوبی مهار کرد تا سقوطش سبب ایجاد خسارت مالی و جانی نشود. البته این خود مستلزم بکارگیری افراد متخصص در بخش جوشکاری است.برای این منظور باید از افراد مجرب و متخصص در این قسمت استفاده گردد.

ت) سقوط در چاه:هرساله بیش از ۱۰۰۰ مورد سقوط در چاه های محدوده ی کارگاه های عمرانی گزارش می شود که با علامت گذاری و نصب تابلو در محل های وجود چاه می توان به کارگران و سایر عوامل اجرایی هشدار داد و تلفات را به حداقل رساند.

ث) عدم نصب تابلو های هشدار دهنده:در تمام پروژه های عمرانی باید از تابلو های هشدار دهنده استفاده شود تا عوامل اجرایی مرتبط با کارگاه ساختمانی نسبت به خطرات موجود آگاه شوند.

ج) حوادث مرتبط با جریان برق: غالبا کارگران به علت عدم آگاهی از جریان داشتن برق در برخی از کابل ها، دچار برق گرفتگی وشوک می شوند. که این خود از عوامل افزایش مرگ و میر در کارگاههای عمرانی است.

چ) آتش سوزی و حریق:در بسیاری از مواردی که در کارگاه ساختمانی حریق بوجود می آید به علت عدم آشنایی کارگران با نحوه ی کنترل آتش سوزی،حریق به سرعت پیش روی کرده و باعث آسیب رساندن به کارگاه ساختمانی و پرسنل شاغل در آن می گردد.بنابراین مسئول HSE که در کارگاه ساختمانی حضور دارد می تواند به راحتی به پرسنل آگاهی ببخشد و عواقب ناشی از آتش سوزی را به حداقل برساند. ]۴[

 


۳-۲- محیط زیست(Environment)

به مجموعه ای از موجودات جاندار،زمین،هوا،آب وخاک که درارتباط پیوسته با هم قرار دارند،محیط زیست می گویند.محیط زیست به سه دسته تقسیم می شود:

الف) محیط طبیعی:به بخشی از محیط زیست اطلاق می شود که در برگیرنده ی قسمتی از سطح کره ی زمین است مانند: کوه ها ،دشت ها ،جنگل ها،دریاهاو…

ب) محیط مصنوعی:به بخشی از محیط زیست اطلاق می شود که توسط انسان ساخته شده است .مانند ،خانه،مدرسه و…

پ) محیط اجتماعی:به بخشی از محیط زیست اطلاق می شود که انسان در آن زندگی می کند و از انسان هایی که در کنار ما زندگی می نمایند و با آن ها روابط متقابل داریم تشکیل می شود.محیط اجتماعی از خانواده شروع می شود و به سطح بین المللی ختم می گردد.

در خصوص ملاحظات زیست محیطی در پروژه های عمرانی موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

۱-رعایت الزامات زیست محیطی :ساختمان سبز روندی است که با محیط زیست و حفظ منابع زمین در طول عمر ساختمان سازگار می باشد.هدف فعالیت ساختمان سازی سبز،کاهش تاثیرات زیست محیطی ساختمان ها است.

۲-کنترل و مصرف بهینه انرژی :مصرف انرژی در بخش ساختمان ۴۰٪ مصرف کل انرژی در کشور است. در نتیجه بایستی در هنگام ساختمان سازی،مصرف انرژی بهینه گردد.از جمله اقدامات لازم در این خصوص جایگزینی سیستم های انرژی بر فرسوده و پرمصرف با سیستم ها و فن آوری های نوین کم مصرف،جایگزینی پنجره ها با پنجره های دو جداره”UPVC” استاندارد، اجرای لایه عایق روی نمای ساختمان، ترویج پوشش رنگ های نانو عایق و… اشاره کرد.

۳- پیشگیری و کاهش آلودگی های ناشی از ساختمان سازی:بیشتر آلودگی های ایجاد شده در کارگاه های ساختمانی از نوع آلودگی صوتی و نوری می باشند بنابراین برای کنترل آلودگی صوتی بایستی از لرزه گیر ها جهت کاهش ارتعاشات ماشین آلات ساختمانی استفاده گردد. همچنین کارگران ساختمانی باید ملزم به استفاده از گوشی باشندو برای کنترل آلودگی نوری، کارگران ساختمانی هم بایستی از عینک محافظ استفاده کنند.

۴- جمع آوری و دفع نخاله های ساختمانی:باید نخاله های ساختمانی که متشکل از ضایعات و مواد غیر خاکی (غیر قابل بازیافت) هستند در بک منطقه مشخص با نظارت شهرداری جمع آوری شوند. 


ادامه دارد . . . . 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 7 آذر 1396 07:20 ب.ظ
سلام از کالیفرنیا! من در کار خسته کننده هستم، بنابراین تصمیم گرفتم وب سایت خود را بر روی آی فون خود را در طول ناهار بخورم.
من از دانش شما در اینجا حضور می یابم و نمی توانم منتظر نگاهی به آن باشم
وقتی من به خانه می روم من از اینکه بلافاصله وبلاگ خود را بر روی تلفن همراهم تکان دادم، شوکه شده ام..
من حتی از WIFI استفاده نمی کنم، فقط 3G.. به هر حال، وبلاگ عالی!
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:12 ب.ظ
هر کس دیگری با مشکلی مواجه است
تصاویر در بارگیری این وبلاگ؟ من سعی میکنم تعیین کنم که آیا
یک مشکل در پایان من و یا اگر آن وبلاگ است. هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
جمعه 17 شهریور 1396 11:09 ق.ظ
Nice answers in return of this difficulty with real arguments and explaining all on the topic
of that.
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:48 ق.ظ
I do believe all of the concepts you've presented in your post.
They're really convincing and can certainly work. Still,
the posts are too quick for beginners. May you please prolong them a bit from next
time? Thanks for the post.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:40 ب.ظ
Hello everyone, it's my first pay a visit at this web site, and piece of writing
is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these types of content.
یکشنبه 11 تیر 1396 08:27 ق.ظ
Loving the info on this site, you have done outstanding job on the content.
پنجشنبه 8 تیر 1396 07:35 ب.ظ
Thanks for finally talking about >کنترل کیفیت ، بازرسی جوش ، HSE - راهکارهای ارتقای اصول HSE در کارگاه های ساختمانی - قسمت اول <Liked it!
دوشنبه 5 تیر 1396 03:54 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل آیا واقعا
کار درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما موفق به من مؤمن
متاسفانه فقط برای while. من
این مشکل خود را با فراز در
مفروضات و شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.

در این رویداد شما در واقع که می
توانید انجام من خواهد بدون شک تا پایان تحت تاثیر
قرار داد.
دوشنبه 5 تیر 1396 03:52 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا
واقعا کار کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن اما تنها برای while.
من این کردم مشکل خود را با جهش در
مفروضات و شما خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من
را قطعا بود مجذوب.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 12:05 ق.ظ
I am in fact happy to glance at this website posts which consists of lots of
useful data, thanks for providing these kinds of information.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:16 ق.ظ
Hello mates, how is everything, and what you would like
to say on the topic of this paragraph, in my view its genuinely remarkable for me.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:52 ق.ظ
This article is really a good one it helps new internet users, who are wishing in favor of blogging.
شنبه 12 فروردین 1396 05:39 ق.ظ
Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many
months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?
جمعه 31 اردیبهشت 1395 03:46 ب.ظ
باسلام
اگه ممکنه درباره ی عوامل اتفاقات ناشی از کار و HSE در کارگاه های برق رسانی مطالبی رو ببذارید
با عرض ادب و احترام
دوشنبه 12 مرداد 1394 12:23 ب.ظ
با سلام خدمت مدیریت وبلاگ،
لطفا در مورد hse جوش و موارد خطرناک که ممکن است با آن مواجه بشیم مطلب بگذارید،
با تشکر فراوان از مطالب آموزنده شما
مجتبی حاجی پور سلام به دوست گرامی
در مورد hse جوش بعد از پایان مطالب مربط صنایع ساختمان و نفت و گاز مطالب مفیدی خواهیم گذاشت.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :